1 .
 Bugün kullanılan ahşapların büyük kısmı Avrupa ormanlarından gelmektedir. 
Avrupa’ da kullanılan ahşabın %90’ı Avrupa’daki ormanlardan gelmektedir.
2. Ayrıca kullandığımız yumuşak ağacın %90’dan fazlası ve sert ağacın %60’ı da Avrupa’daki ormanlardan elde ediliyor. Yapısal olarak kullanılan ahşabın çoğu, kontrol altında olduğu onaylanan bir ormandan sağlanmaktadır.
3. Ahşap Karkas bugün İngiltere’de en hızlı gelişen inşaat metodudur.
İngiltere’de inşa edilen yeni evlerin, 2000 yılında %12’si ve 2005’te %20’si ahşap karkas yöntemiyle yapılmıştır. İskoçya’da da evlerin yaklaşık %70’i ahşap karkastır. Ayrıca bugün, gelişen dünyada inşa edilen evlerin %70’inden fazlası ahşap karkas özelliği taşımaktadır.                                                                
4. Büyük yapılarda ahşap, çelik ve betonla yükselen bir rekabet içindedir.  Glulam (lamine ahşap) ve LVL (lamine kereste) gibi yapısal ahşap bileşimlerin çelik ve betona göre daha güçlü ve daha hafif olmalarının yanı sırakarbondioksit seviyelerini azaltıcı etkileri, iklim değişimini yumuşatmaları ve görsel görünümleri de önemli tercih nedenidir. Geri dönüşümlü çelik ve alüminyum dahi yüksek miktarda fosil yakıt enerjisine ihtiyaç duymaktadır.              
5. Ahşap, ağaçtan elde edilen eşsiz ve çok yönlü bir malzemedir. Dikmelerden çatı ve döşeme kirişlerine, ahşap karkastan masif ağaç inşaatlarına, lamine ahşaptan kontraplaklara, kaset döşemeden parkelere, kapı ve pencerelerden merdivenlere ve tabliyelere kadar inşaat ürünleri içerisinde çok geniş kullanım alanları bulmaktadır. Bu ürünlerin tümü doğal kaynakları tüketmeden elde edilir.       
6. Ağaçlar büyüdükçe atmosferdeki karbondioksit gazını emerler. Tipik bir ağaç her metre karelik büyüme için 0,9 ton karbon emer ve aynı zamanda 727 kg. oksijen üretir. İklim değişikliği ile savaşmada da ağaçların rolü çok büyüktür.
7. Ağacın her metrekaresi 0,8 ton karbondioksit depolar.
Bir ağaç kesildikten sonra, bir ahşap ürünün veya bir yapının parçası olarak sürdüreceği yaşamında da karbon depolamaya devam eder. Sürdürülebilir ormancılık daha fazla ağaç dikimi anlamına gelmektedir. Ormanlar ve ahşap ürünler birlikte çok daha fazla miktardaki karbondioksiti atmosferden emerek hapseder.                                                                                                   
 8. Diğer inşaat malzemeleri yerine ahşap kullanılması çok daha fazla karbondioksitin hapsedilmesi anlamına gelmektedir. 
Ortalama olarak, çelik veya betonun yerine konulabilen bir ürün olan ahşabın kullanılması, 1,1 tondan fazla ek karbondioksit depolanmasına olanak sağlar ve bu da her metre kare için yaklaşık 2 tonluk bir artış anlamına gelmektedir.                 
 9. İngiltere’ de 2 yatak odalı tipik bir ikiz ev için kullanılan inşaat malzemeleri, işlenmeleri ve imalatları sırasında yaklaşık 14 ton karbondioksit yayarlar. Pencereler, kapılar ve döşemelerde ahşap malzemeler kullanılmasıyla, her ev için 9 tonluk bir tasarruf sağlanmış olunur.                                                         
10. Ahşap aynı zamanda termal özelliklidir. Diğer birçok inşaat malzemesinin aksine; ahşabın doğal termal özellikleri sayesinde, dışarıdan içeriye olan ısı transferi minimuma iner. Örnek olarak, lamine ahşap bir kiriş, dışarıdaki soğuk havayı içeriye taşıyan çelik yerine kullanılabilir (ısı köprüsü oluşturmaz).