Yapım Teknolojisi


Ahşap – iskelet ev sistemi sayesinde en yüksek esneklik

Ahşabın özellikleri yaşam kalitesi ve bir evin fonksiyonları açısından avantaj sağlar. Planlama aşamasında dahi tasarım kavramları ve bu alanı işgal edenin kullanım şekli ile alakalı gereksinimler en uygun seviyede uygulamaya sokulabilir. Ahşap sistem inşaat yöntemleri sayesinde güneşin yönü, arsa payı, yerleşim, düzenleme, kullanılmaya müsait alanlar, iç rötuşlar ve dekorasyon tamamıyla bireysel ihtiyaca göre belirlenebilir. İnce yapısal elemanlar nedeniyle geleneksel inşaat yöntemleri ile karşılaştırıldığında, yüzde 10 daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Ön cephe ahşap, sıva, tuğla veya herhangi başka plakaj ile de yapılabilir, hayal gücünüze sınırlama getirmenize gerek yok. Tuğla, taş tahta, beton veya metal profil bile seçebilirsiniz.

Değişiklik yapmak mümkün

Bireysel şartlar ve durumlar yıllar sonra genellikle değişime uğrayabilir. Ve bir binada aranan özellikler de buna paralel olarak değiştirilebilmelidir. Bir ahşap – iskelet ev, yaratıcı, kolayca uygulanabilen ve verimli çözümlere olanak sağlar; çatı dönüştürme, binaya ek kat çıkma, büyütme ve modernleştirme dâhil tüm olanaklar kolaylıkla uygulanabilir. Bir ahşap inşaat yöntemi kullanılarak inşa edilen bir evde daha sonraki yıllarda yapıyı değiştirmek de mümkündür.

Örneğin duvarları kaldırmak basit bir olaydır. Kuru duvar inşası nedeniyle ahşap yapılarda çok daha az nem ve çöp meydana gelir. Tesisler bile değişen şartlara çok daha basit ve kolay bir şekilde uyum sağlayabilirler. Binaya ilave kat yapmak, sadece ahşap inşaat yöntemlerindeki özellikler nedeniyle birçok durumda mümkün olabilmektedir. Var olan evin ilave ağırlığı kaldıramayacak durumda olması, sık karşılaşılan bir durumdur.

Tüm diğer inşaat yöntemleri ile bunu çözmek zordur. Ama düşük yüksüz ağırlık nedeniyle ve ahşabın güçlü bir malzeme olması sayesinde, bunu ayarlamak mümkündür ve büyük genişlikte aralıklarla dahi yeterli bir yük kaldırma kapasitesini garanti eder. Büyütme ve binalara arasındaki boşlukları kapatma durumlarında, ahşap inşaat yöntemi kullanıldığında, ilave masrafa yol açılmadan düşük ağırlığı sayesinde inşaat kısa sürede tamamlanır.

Yapısal elemanlar var olan binalar üzerinden kaldırılabilir ve dar geçiş aralıklarına ve başka engellere rağmen istenen yere yerleştirilebilirler. Eğer planlama aşamasında iyi çalışılmışsa, kapı ve pencereler yanında ev otomasyon sistemlerinin büyük parçaları da prefabrikasyon sırasında inşaat parçalarına entegre edilebilirler.